METRAS PLIUS

7

Daugiau yra  geriau nei nepakankamai (Kelis Rotveileris)

Terminas ultra II –ojo pasaulinio karo metais buvo naudojamas signalų žvalgyboje duomenų dekodavimui ir prilygo informacijos kvalifikacijai daugiau nei visiškai slaptai. Šiais laikais, kai valstybės yra „draugiškos ir atviros“ ir karo grėsmė išnykusi, ultra įgavo visiškai kitokį atspalvį: daugiau nei įprasta, ekstremalu. Taigi, ultrininkais dabar vadinami politiniai išsišokėliai, futbolo komandos gerbėjai ir visi kiti neįprasto gyvenimo būdo šalininkai.

6

Smagu daryti neįmanomus dalykus (Voltas Disnėjus)

Bėgikams išgirdus žodį ultra kyla asociacijos su ilgų nuotolių bėgimais, kur įprastas maratonas dažniausiai yra tik pusiaukelė į galutinį tikslą. Tačiau, formaliai ultramaratonu laikomas bet koks bėgimas, kuriame bėgama daugiau nei klasikinis maratonas. Taigi, teoriškai ultrininkai yra visi, įveikę bent 43195 metrus savomis kojomis. Klasikinis maratonas nėra jau tokia įprasta distancija, bet kažkodėl vis daugiau ir daugiau bėgikų vistik renkasi ultra bėgimus. Suprantama, tai yra gera alternatyva atsiskleisti tiems, kas netelpa į klasikinių bėgimų formatą, ir įrodyti, kad lėtesni bėgikai gali būti pranašesni daugiau ištvermės reikalaujančiose varžybose už greituosius varžovus iš standartinių maratonų.

9

Seksas yra greitis … atstumas yra meilė (Deividas Bleikas)

Egzistuoja du ekstremalaus bėgimo tipai: viename ultra bėgikai kovoja su laiku, kitame – su atstumu. Iššūkių ištroškusios asmenybės galynėjasi varžybose nuo 50 kilometrų iki 3100 mylių, atsisako miego ir lyg kokie lunatikai suka ratus 24 valandų bėgimuose. Vieniems ultra – jų savaitgaliniai pasisėdėjimai prie butelio, kitiems tai – daugiaetapės varžybos, kurios gali tęstis nuo 48 valandų iki begalybės, arba tiek, kiek organizatorių ar „pamišusių“ bėgikų nervinė sistema galės toleruoti skausmą.

20

Tai, kas atsitiko kartą, gali nebeatsitikti niekuomet. Tačiau tai, kas atsitiko du kartus, tikriausiai atsitiks ir trečiąjį (Paulas Koelas)

Nubėgus pusę maratono norisi bėgti maratoną, o kai įveiki maratoną norisi ultramaratono. Ne veltui bėgimas lyginamas su priklausomybės ligomis, kur dozės yra nuolat didinamos, o poveikis laikui bėgant silpsnėja. Bėgimas turi visus priklausomybės požymius: euforiją, kurią sukelia endorfinai, įveikus užsibrėžtą atstumą, nerimą ir irzlumą jei nepavyko pabėgioti pagal nusistatytą tvarkaraštį, dozės/atstumo didinimą, kad patirti tą patį poveikį kaip ir anksčiau. Išvada viena: ultrininkai yra labiausiai priklausomi bėgikai, bet tuo pačiu ir labiausiai priveligijuoti, nes jie gali mėgautis bėgimu žymiai ilgiau.

seregno14

Talentai išlošia varžybas, bet komandos išlošia čempionatus (Maiklas Džordonas)

Ultros, kaip ir dauguma bėgimų, yra individualus sportas, bet vis daugėja komandinių ultra bėgimų, tokių, kaip La Petite Trotte à Léon (PTL), kur grupelė bėgikų veikia kaip vienas kūnas. Tokio tipo varžybos labai primena kariškių varžybas ar treniruotes, kur komandinis darbas yra ypač svarbus fizinio ir psichologinio streso metu. Iš pradžių gali pasirodyti, kad įveikti 300km su draugais yra daug lengviau negu tik pasikliaujant savo jėgomis. Bet iš tikrųjų tai nėra taip paprasta, nes prie nuolatinės kovos su fiziniu nuovargiu, vandens, maisto nepritekliais, aukščiu,  šalčiu prisideda tarpusavio supratimas, prisitaikymas prie kolegų įpročių ir tempo. Dažniausiai užkietėjusioms individualybėms tai tampa neįgyvendinama užduotimi ir jie niekada netampa komandos dalimi.

10

Utrabėgimas tai kitokio savęs pažinimas (Reksas Peisas)

Visi žmonės trokšta ko nors daugiau: vieni pinigų, kiti draugų, na, o bėgikai – daugiau kilometrų. Kai kas nori viešai pasigirti iškovotais trofėjais, kiti slaptai rūsyje valyti nuo jų per amžius prisikaupusias dulkes, o treti – tik pridėti dar kelis kilometrus į asmeninę kilometrų taupyklę. Taip bėgimas tampa panašus į kolekcionavimą.  Bėda ta, kad visų kilometrų taip ir nepavyks surinkti net jei išeis nurisnoti 100 šimtinių, paros ar tūkstančio mylių bėgimų. Tikrąją ultra atrandi tada, kai esi vedamas aistros ir smalsumo, kai moki laiku sustoti ir pasidžiaugti tuo ką darai, kai sugebi grožėtis tave supančia gamta ir dalintis ta akimirka su artimiausiais žmonėmis. Bėgdamas nori nenori peržengi skausmo ribą ir finišo liniją kerti būdamas visai kitu žmogumi ir tai, kas ką tik atrodė neįmanoma, staiga tampa ranka pasiekiama. Tokie potyriai ugdo pasitikėjimą savimi, suteikia naujų vilčių ir idėjų, bei, metras po metro, išvalo sielą ir kūną nuo beprasmių minčių ir bereikalingų kilogramų.

Ar žinote kad:

  1. tarptautinės ultra bėgikų asociacijos (angl. IAU) duomenimis šiuo metu pasaulyje gali būti daugiau nei šimtas tūkstančių ultra bėgikų ir šis skaičius kasmet vis auga;
  2. didžiausias ultra renginys http://www.comrades.com/, šalčiausias ultra renginys  http://www.icemarathon.com/, aukščiausias ultra renginys http://everestultra.com/, karščiausias ultra renginys http://www.badwater.com/, ilgiausias ultra renginys   http://www.sergegirard.com/index.php?part=course&ID=1&lang=uk, drėgniausias ultra renginys http://www.junglemarathon.com/, prestižiškiausias bekelės-ultra renginys http://www.ultratrailmb.com/ , didžiausias ultra renginys Lietuvoje http://www.baltic100km.lt/;
  3. UTMB rengėjai, kaip tikri ultrininkai, mėgsta neįprasta progresiją: 2003 ir 2004 UTMB buvo nemokamas renginys, 2005 ir 2006 vyko masiškas registravimasis, 2007 įvesta 1 kvalifikacijos taško taisyklė, 2008 įvesta 2 kvalifikacijos taškų taisyklė (2 arba 1+1), 2009 ir 2010 įvesta 4 kvalifikacijos taškų taisyklė (4 arba 3+1, arba 2+2), 2011 įvesta 5 kvalifikacijos taškų taisyklė (4+1 arba 3+2). Ką slepia ateitis lieka neaišku;
  4. pasaulio vyrų / moterų 100km rekordas  yra 6:13:33 /  6:33:11, Pasaulio vyrų / moterų 50km rekordas yra 2:43 :38 / 3:08:39, Pasaulio vyrų / moterų 24h rekordas 303.506km / 254. 425km, Lietuvos vyrų / moterų 100km rekordas yra 7:20:42  /  8:33:46, Lietuvos vyrų / moterų 50km rekordas yra 3:12:59 / 3:45:45, Lietuvos vyrų / moterų 24h rekordas 238.400 / 151.660;
  5. geriausi pasaulio ilgų nuotolių bėgikai ėda žalią mėsą, bėga nuogi ir miega sniege (Aliaskos skrydžių bendrovės reklama skirta pagerbti kinkinių šunis).
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s